Szybki kontakt: tel. 517456946 lub tomek@tdutkowski.com

Czy możesz zlekceważyć wizerunek własnej firmy?

wygladOd wielu wielu lat wiadomo, że chcąc przyciągnąć klienta do swojej firmy, należy reprezentować odpowiedni poziom. Trzeba się odpowiednio ubierać i zachowywać, bo bez tego ani rusz – i z tego prawdopodobnie zdaje sobie sprawę każdy, kto myśli o prowadzeniu działalności. Ja natomiast chciałbym napisać słów parę o wizerunku graficznym.

Dobry grafik jak złota rączka

W obecnych czasach mało która firma może sobie pozwolić na pominięcie materiałów graficznych w przedstawianiu swojej oferty. Dobra ulotka, plakat, opakowanie, a nawet niepozorne zaproszenie może przyśpieszyć napływ klientów. Gdy ilość wypuszczanych materiałów graficznych zwiększa się, warto pomyśleć nad zatrudnieniem grafika na stałe. Dobry grafik to skarb. Oprócz dbania o wizualną stronę firmy, może doradzić w kwestiach marketingowych. W końcu spędza całe dnie w świecie kampanii, reklam. Jeśli się sprawdzi, to należy go doceniać i nie wypuszczać pod żadnym pozorem.

Wizytówka to nie kartka papieru z numerem telefonu

Wizytówki znajdują się w każdej firmie. Stały się już taką oczywistością, że bywają traktowane jak zwykłe świstki papieru. To duży błąd. Wizytówka to często pierwsza forma kontaktu pomiędzy firmą a klientem. Jeśli klient otrzyma niechlujną, byle jak wykonaną wizytówkę, to co może pomyśleć? Dlatego właśnie powinniśmy dbać o ten element. Standardowe rozmiary wizytówek to 90x50 i 85x55, z czego ja polecam ten drugi rozmiar, ponieważ zmieści się w prawie każdym portfelu. Na projektowanie wizytówki warto przeznaczyć obie strony, w tym jedną na wyeksponowanie firmowego logo. Dużą rolę odgrywa jakość papieru – osobiście polecam co najmniej 350 gr/cm. Oczywiście papier to nie jedyny materiał, na którym można stworzyć firmową wizytówkę – jest też plastik, a także materiały przeźroczyste oraz przeznaczone do tłoczenia. Warto również dopłacić trochę za lakier wybiórczy lub foliowanie wizytówki.

Ulotka, czyli krótko, lecz treściwie

Dobra ulotka jest prosta, czytelna i zawiera tylko niezbędne informacje. Nie ma sensu umieszczać na niej olbrzymich bloków tekstu. Wie o tym każdy dobry grafik i czasem zdarza się, że to on musi uświadomić ten fakt swojemu zleceniodawcy. Niestety, często spotykam niezadowolonych klientów, którzy żalą się, że wydali spore pieniądze na projekt, który nie spełnił ich oczekiwań i musieli przez to szukać pomocy u innych.

Strona internetowa

Tutaj liczy się przede wszystkim spójność. Dbajmy o styl i nawiązujmy do poszczególnych projektów. Trzymajmy się kolorystyki ustalonej wcześniej, kroju czcionki itd. Nie muszę mówić o tym, że całość musi być od początku dobrze przemyślana. Zadbaj o pozycjonowanie strony, jeśli Twoja branża pozyskuje klientów on-line. Pojawienie się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych wyników Google pod daną frazą działa dobrze na markę w kontekście marketingu, umacniając ją.

Gadżety firmowe

Prowadzenie firmy oznacza ciągły rozwój. Nie należy bać się inwestycji, szczególnie w dodatkowe gadżety. Niekoniecznie muszą to być wyłącznie długopisy, smycze czy papier firmowy. Dzisiejsze możliwości są duże i wbrew pozorom nie musimy ponosić od razu niebotycznych kosztów chcąc zainwestować w gadżety elektroniczne, rozbudowane kalendarze czy inne nietypowe przedmioty. Warto pomyśleć o oklejeniu firmowego samochodu. Zawsze jednak należy robić to ze smakiem i profesjonalnie. Pozytywne zdziwienie, które wywołamy na twarzy klienta dzięki tym wszystkim zabiegom może nam się później zwrócić wielokrotnie. I to przez lata.

Detale, z pozoru błahe sprawy, będą wymagały uwagi prędzej czy później, bo tak po prostu dzisiaj jest. Kiedy firma się rozrasta, nie można sobie pozwolić na nawet najdrobniejsze niedopatrzenia, które będą odstraszały poważnego klienta. Diabeł, nie pierwszy zresztą raz, tkwi w szczegółach, więc nie warto ich zaniedbywać. Po co płacić dwa razy?

 

Wróć na górę