Szybki kontakt: tel. 517 456 946 lub tomek@tdutkowski.com

Grafik freelancer - jak zacząć, zarobki, wady i zalety

grafik freelancer

Niezależnie od tego, czy jesteś absolwentem wydziału artystycznego, czy masz talent do projektowania graficznego, istnieje wiele ofert pracy dla freelancerów w dziedzinie projektowania graficznego. Branża ta przeżywa rozkwit, a każdego dnia przybywa osób poszukujących projektantów, którzy pomogą w tworzeniu wizualnej marki ich firmy. Przy tak wielu firmach stale poszukujących utalentowanych projektantów, wejście w tę branżę jako freelancer nigdy nie było łatwiejsze. Projektowanie graficzne jako freelancer to idealna umiejętność dla osób, które pasjonują się projektowaniem, ale nie mają wystarczających środków, aby prowadzić działalność projektową w pełnym wymiarze godzin. Nie ma znaczenia, jaki jest Twój poziom doświadczenia lub jakiego typu projektantem jesteś; prawdopodobnie istnieje co najmniej jedna praca dla freelancera, która idealnie pasuje do Twojego zestawu umiejętności! Ten artykuł omawia wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz pracować jako grafik freelancer, a także kilka przydatnych zasobów, dzięki którym możesz zacząć działać od zaraz!

 

Jak zostać grafikiem freelancerem

Po pierwsze, musisz zidentyfikować niszową dziedzinę projektowania, która jest Twoją pasją i w której masz umiejętności, by się wyróżniać. Może to być wszystko: projektowanie logo, branding, reklamy drukowane, opakowania, projektowanie stron internetowych, a nawet animacje i projekty cyfrowe. Jeśli dopiero zaczynasz, spróbuj skupić się na jednej dziedzinie projektowania, aby zdobyć doświadczenie. Następnie wyszukaj oferty pracy dla freelancerów i aplikuj na jak największą liczbę stanowisk. Upewnij się, że znajdziesz pracę, która będzie dla Ciebie odpowiednia, biorąc pod uwagę Twoje umiejętności i doświadczenie. Pamiętaj, że tylko dlatego, że dana praca jest ogłoszona jako stanowisko grafika, nie oznacza to, że klient szuka logo lub broszury. Musisz zapoznać się z opisem stanowiska i sprawdzić, czego szuka klient. Jeśli chce on zaprojektować produkt, Twoje umiejętności projektowe będą miały znaczenie.

Umiejętności, których będziesz potrzebować jako grafik freelancer

Jeśli chodzi o pracę grafika freelancera, umiejętności, których potrzebujesz, zależą od rodzaju wykonywanej pracy. Na przykład, jeśli tworzysz reklamy drukowane lub projekty logo, będziesz musiał swobodnie posługiwać się różnymi narzędziami i programami do projektowania. Jeśli tworzysz projekty cyfrowe, takie jak strona internetowa, musisz znać podstawowe zasady kodowania. Najlepszym sposobem na określenie, jakie umiejętności będą potrzebne do wykonywania konkretnej pracy freelancera, jest zapoznanie się z potrzebami i wymaganiami klienta.

Zalety bycia freelancerem

Praca freelancera może być bardzo satysfakcjonującą ścieżką kariery dla tych, którzy pasjonują się projektowaniem i mają umiejętności, by się w tej dziedzinie wyróżniać. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby szybko się nie wypalić i nie popaść w frustrację. Poza korzyściami finansowymi, jakie wiążą się z pracą freelancera, jest wiele osobistych korzyści z bycia swoim własnym szefem. Możesz sam ustalać swój harmonogram, decydować, jak chcesz spędzać czas, i cieszyć się elastycznością, która wiąże się z pracą dla siebie. Można też pracować z wieloma różnymi ludźmi i firmami, co poszerza perspektywę i światopogląd. Wreszcie, praca na własny rachunek może być łatwym sposobem na wypróbowanie różnych ścieżek kariery i poznanie różnych obszarów biznesu. Projektowanie graficzne może być świetnym sposobem na rozpoczęcie pracy jako freelancer.

Wady bycia grafikiem freelancerem

Są też pewne wady bycia grafikiem freelancerem, w tym fakt, że jesteś całkowicie odpowiedzialny za swoje własne dochody, niezależnie od tego, jak duży sukces odniesiesz. Trzeba też być przygotowanym na niższe zarobki na początku pracy jako grafik freelancer i być gotowym do ciężkiej pracy, aby zostać zauważonym przez większe firmy. Kolejną wadą pracy freelancera jest konieczność noszenia wielu kapeluszy. Może się okazać, że będziesz wykonywać zadania administracyjne, takie jak tworzenie faktur i umów, a także zadania marketingowe, takie jak tworzenie treści w mediach społecznościowych i informacji prasowych. Może się również okazać, że wraz z rozwojem kariery będziesz musiał uczyć się nowych umiejętności, więc musisz być na to przygotowany.

Ile zarabia grafik freelancer

Kwota, jaką zarobisz jako grafik freelancer, będzie zależała od wielu czynników, takich jak jakość pracy, doświadczenie i relacje z klientami. Jeśli chodzi o możliwości zarobkowe, to również należy wziąć pod uwagę wiele czynników.  Kwoty mogą się wachać od 20zł za godzinę pracy lub 150zł i więcej.  Czynniki te obejmują rodzaj pracy, klienta, branżę, region, a nawet porę roku. Analizując zarobki, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwotę, jaką otrzyma się za samą pracę. Należy również zwrócić uwagę na liczbę dostępnych zleceń, rodzaj klientów, z którymi się pracuje, oraz ogólne sukcesy. Te czynniki pomogą ci określić, ile możesz oczekiwać, że zarobisz jako freelancer.

Czy bycie niezależnym grafikiem jest dla Ciebie odpowiednie?

Praca freelancera może być świetnym sposobem na poznanie nowych obszarów i zdobycie doświadczenia w różnych branżach. Jeśli lubisz freelancing i nie masz nic przeciwko ryzyku związanemu z rozpoczęciem działalności na własną rękę, może to być dobra opcja dla Ciebie. Praca freelancera wymaga także dużych umiejętności marketingowych i networkingowych, aby dotrzeć do potencjalnych klientów. Trzeba być w stanie stworzyć silną pozycję w Internecie, prowadzić bloga z poradami zawodowymi i dzielić się swoją pracą w mediach społecznościowych. Jeśli brzmi to dla Ciebie jak zbyt dużo pracy, lepiej poszukaj pracy na pełen etat.

Jak znaleźć pracę dla freelancera w projektowaniu graficznym

Znalezienie pracy dla początkujących grafików może być trudne, ale nie musi. Istnieje wiele sposobów, aby uzyskać swoje nazwisko i znaleźć pracę jako freelancer, w tym umieszczanie ogłoszeń na popularnych portalach z ofertami pracy dla freelancerów, dołączanie do grup projektowych w mediach społecznościowych i nawiązywanie kontaktów z innymi projektantami w Twojej okolicy. Chociaż portale z ofertami pracy dla freelancerów są pomocne, mogą być wypełnione spamem i ofertami niskiej jakości. Oznacza to, że jest to dobry sposób na zmarnowanie mnóstwa czasu i energii, zanim jeszcze zaczniesz szukać pracy, która jest dla Ciebie odpowiednia. Zamiast tego spróbuj pisać na grupach w mediach społecznościowych, takich jak grupy projektowe dla Twojego regionu lub niszy. Możesz również napisać o swoich umiejętnościach w zakresie freelancingu na odpowiednich forach internetowych i stronach, takich jak strony dla freelancerów, społeczności internetowe dla grafików i internetowe portale pracy.

Wnioski

Praca freelancera może być świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy przy jednoczesnym próbowaniu czegoś nowego i poznawaniu różnych dziedzin biznesu. Należy jednak pamiętać, że aby odnieść sukces jako grafik freelancer, trzeba się odpowiednio zareklamować i znaleźć klientów poprzez networking. Ważne jest również, aby być przygotowanym na większe ryzyko związane z pracą w charakterze niezależnego projektanta graficznego.


Może cię zainteresować również:

Wróć na górę