Szybki kontakt: tel. 517 456 946 lub tomek@tdutkowski.com

Historia logo Nike

historia-logo-nike

Nike, jeden z najbardziej rozpoznawalnych brandów na świecie, jest równie słynny ze swojego ikonicznego logo, co z doskonałej jakości swojego obuwia i odzieży sportowej. Swoje logo firma zawdzięcza Philipowi Knightowi, założycielowi Nike, oraz niezwykle utalentowanemu grafikowi Carolyn Davidson. Historia logo Nike jest fascynującą podróżą, która rozpoczyna się od skromnych początków i prowadzi do osiągnięcia statusu globalnej marki sportowej.

 Aktualne logo nike można pobrać tutaj

 

 

Carolyn Davidson - projektantka stojąca za stworzeniem logo Nike

W tym momencie na scenę wkracza Carolyn Davidson, studentka grafiki na Portland State University, która zgodziła się stworzyć logo dla Blue Ribbon Sports. Davidson była zapłacana jedynie 35 dolarów za swoją pracę, a proces tworzenia logo był pełen wyzwań. Ostatecznie, po wielu próbach i eksperymentach, Davidson stworzyła charakterystyczny wizerunek, który został zaakceptowany przez Knighta i stał się podstawą logo Nike.

Znaczenie i budowa logo Nike: Nazwa i skrzydlate logo

Logo Nike składa się z dwóch głównych elementów: nazwy "Nike" oraz charakterystycznego skrzydlatego logo. Sama nazwa pochodzi od greckiej bogini Nike, która jest uosobieniem zwycięstwa, mocy i sukcesu. Skrzydlate logo zostało zainspirowane rzeźbą Nike z Samotraki, która jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki starożytnej Grecji. Kombinacja nazwy i logo symbolizuje doskonałość sportową, dynamizm oraz aspirację do zwycięstwa.

Nike-Logo-latami

Proces ewolucji i wzrost znaczenia logo w historii Nike

W momencie debiutu logo w 1971 roku, nie było jeszcze tak rozpoznawalne, jak dzisiaj. Początkowo Nike było niszową firmą, która konkurowała z potężnymi rywalami na rynku obuwia sportowego. Jednak wraz z rozwojem marki Nike, logo zaczęło zyskiwać na znaczeniu. W latach 80. i 90., kiedy Nike stawało się liderem w branży sportowej, logo stało się nieodłącznym elementem identyfikacji marki.

Przełomowa kampania "Just Do It" i wzmocnienie wizerunku marki

W 1988 roku nastąpił pewien przełom w historii logo Nike. Firma zatrudniła agencję reklamową Wieden+Kennedy do prowadzenia kampanii promocyjnej dla ich nowej linii obuwia sportowego. W ramach kampanii stworzono jedno z najbardziej ikonicznych i wpływowych haseł w historii reklamy: "Just Do It". To hasło, w połączeniu z logo Nike, stało się symbolem motywacji, determinacji i odwagi. Kampania "Just Do It" przyczyniła się do wzrostu popularności marki i utrwalenia wizerunku Nike jako marki dla prawdziwych sportowców.

Ekspansja globalna i powszechność logo Nike

W kolejnych latach logo Nike zaczęło przewijać się na niezliczonych produktach i kampaniach reklamowych. Nike stało się sponsorem wielu znanych sportowców i drużyn, a ich logo zdobiło stroje i buty podczas największych wydarzeń sportowych na całym świecie. Wraz z ekspansją globalną firmy, logo Nike stało się rozpoznawalne na wszystkich kontynentach i stało się synonimem jakości, innowacji i sukcesu w sporcie.

pierwsze-logo-nike-patent

Logo Nike jako nieodłączny element sukcesu marki

Dzisiaj, logo Nike jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Jest uniwersalne i przekracza granice językowe i kulturowe. To symbol potęgi i aspiracji, który inspiruje sportowców na całym świecie do dążenia do doskonałości. Historia logo Nike jest historią sukcesu i ciągłego doskonalenia się. To symbol, który przetrwał próbę czasu i pozostaje na szczycie jako jeden z najważniejszych znaków w świecie sportu i mody.

Film Air (2023) 

Warto obejrzeć film "Air" który opowiada historia Sonny'ego Vaccaro oraz tego, jak udało mu się doprowadzić firmę Nike do zawarcia kontraktu z koszykarzem Michaelem Jordanem.

Podsumowanie: Historia logo Nike jako historia wytrwałości i pasji

Podsumowując, historia logo Nike jest historią wytrwałości, pasji i determinacji. Od skromnych początków, gdy firma była niszowym graczem na rynku, do momentu, gdy stała się globalnym liderem, logo Nike towarzyszyło marce na każdym kroku. To nie tylko znak rozpoznawczy, ale także symbol wartości, które Nike reprezentuje. Nike i jego logo są nieodłącznym elementem kultury sportowej i pozostaną ikoną na kolejne dziesięciolecia.

 


Może cię zainteresować również:

Wróć na górę