Szybki kontakt: tel. 517456946 lub tomek@tdutkowski.com

Jakie materiały reklamowe wybrać?

pierwsza-firmaJeśli właśnie założyłeś lub zamierzasz założyć działalność, to mam dla Ciebie kilka porad dotyczących różnego rodzaju materiałów reklamowych. Z poniższego artykułu dowiesz się, co może Ci się przydać, a czego powinieneś unikać, bo wbrew pozorom nie jest to tak proste i oczywiste. Doboru odpowiednich materiałów reklamowych nie można także zostawić przypadkowi, w końcu to także od nich zależy przyszłość Twojej firmy.

Wizytówka

Z wizytówką jest jak z agrafką – nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Ten niewielki kartonik potrafi nieraz uratować nasze biznesowe życie. Wyobraźmy sobie, że nasz rozmówca – potencjalny klient lub kontrahent – nie ma ze sobą telefonu, na którym mógłby zapisać nasz numer telefonu. Wizytówka będzie wtedy jak znalazł. Albo przypuśćmy, że brakuje mu czasu, by zapisać nasze dane kontaktowe – wystarczy wręczyć tej osobie naszą wizytówkę. Nie dość, że będzie wyglądać to profesjonalnie, to jeszcze pozostawimy po sobie trwały ślad. Dodatkowego elementu profesjonalizmu doda także elegancki wizytownik, może być również z logo firmy.

Strona internetowa

Nie ma chyba aktualnie firmy, która nie potrzebowałaby strony internetowej. Jednak wiele współczesnych witryn internetowych istnieje tylko dla samego istnienia. Są zaniedbane, nikt ich nie aktualizuje, nie monitoruje aktualnej pozycji w Google.Dobre pozycjonowanie nawet małej lokalnej firmy może przynieść jej właścicielowi nieoczekiwane efekty i nowych klientów. Jeśli prowadzisz małą firmę, masz stronę lub nie, zgłoś się do mnie. Doradzę, co można by było zrobić, aby zaczęła przyciągać klientów, lub razem stworzymy ją na nowo.

Ulotki, folder reklamowy

W ostatnich latach ulotki zaczęły kojarzyć nam się z pewnego rodzaju przymusem. Wciskane nam na ulicach, wylewające się ze skrzynek pocztowych, skutecznie zniechęcają przeciętnego człowieka do tej formy reklamy. Ale nie zawsze tak było. Dzisiaj ulotka najlepiej sprawdza się w gastronomii, usługach lokalnych, itp. Nie można oczywiście sztywno trzymać się tych ram, ponieważ wszystko zależy od danej branży, pomysłu i odpowiedniego podejścia. Jeśli w Twojej branży panuje zwyczaj drukowania wyższej klasy ulotek lub folderów reklamowych to i Ty nie powinieneś na nich oszczędzać. Klienci są bowiem przyzwyczajeni do określonego poziomu wykonania takiej formy nośnika. Pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze, więcmarnej jakościulotka może przyczynić się do wyrobienia Ci opinii mało poważnego przedsiębiorcy. A jak wiadomo na negatywną opinię pracuje się dużo łatwiej niż na pozytywną.

Gadżety reklamowe

Czyli długopisy, koszulki, kalendarze, kubki, itp. W swojej ofercie ma je większość firm, jednak warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę są potrzebne. Przypomnij sobie, co zrobiłeś z długopisem otrzymanym od przedstawiciela banku. Ja w najlepszym wypadku rzucam takie rzeczy w kąt. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Przeważnie są to tanie, mało przydatne przedmioty, które mogły robić wrażenie kilka lub kilkanaście lat temu. Natomiast obecnie, gdy dostępność różnego rodzaju towarów, jest dużo większa, takie gadżety stanowią raczej środek odstraszający niż lasso na klienta. Jeśli już naprawdę chcesz przeznaczyć środki na różne gadżety, to zrób to z głową. Niech to będzie coś oryginalnego, np. czekolada w kształcie logo firmy. Twój potencjalny klient na pewno zapamięta Cię lepiej, a obecny klient doceni bardziej. Warto, byś zadbał o odpowiednią jakość danego gadżetu, bo inaczej czeka Cię scenariusz podobny do scenariusza z ulotkami. Ważne jest także to, by nie rozdawać gadżetów bezmyślnie na lewo i prawo, bo w ten sposób przyzwyczajamy klientów, że cokolwiek by nie zrobili, to i tak zawsze coś dostaną. Dlatego pomysłowe gadżety reklamowe to świetny materiał na różnego rodzaju konkursy z nagrodami.

Banner reklamowy – reklama na płocie

Banerom na budynkach i płotach mówimy zdecydowane NIE. Nasze ulice są już wystarczająco mocno zaśmiecone szpetnymi banerami. Nieraz przekonałem się, że inwestycja w tego typu reklamę przynosi niewielkie zyski,szczególnie jeśli naszym klientem nie jest przeciętny Kowalski.Środki przeznaczone na bannery polecam zainwestować w reklamę w Internecie, taką jak podstawowe pozycjonowanie lub reklamy Adwords. Przyniosą dużo więcej korzyści niż rozwieszona na płocie płachta, na którą nikt nie zwraca uwagi, bo wokoło wiszą tysiące jej podobnych.

Podsumowując, w sprawie materiałów reklamowych warto skonsultować się ze specjalistą lub nawet z grafikiem komputerowym, który ma na co dzień do czynienia z podobnymi zagadnieniami w różnych branżach. Taka osoba ma odpowiednie doświadczenie, by doradzić, jaka forma reklamy będzie właściwa, w którą warto zainwestować środki oraz jak z niej korzystać.
Zastanów się czy stać Cię na marnotrawienie środków na nieskuteczną lub zbędną reklamę.

Więcej o wizerunku firmy możesz przeczytać tutaj.

 

Może cię zainteresować również:

 

Wróć na górę