Szybki kontakt: tel. 517456946 lub tomek@tdutkowski.com

Ile kosztuje dobra strona internetowa? - Dowiesz się tutaj

kosztTo jedno z najczęstszych pytań z jakimi się spotykam w mojej pracy. Niestety, nie można udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ strona internetowa to złożony projekt, na który składa się wiele czynników wpływających na jej ostateczny koszt.

Ile kosztuje dobra strona internetowa?

Oczywiście. Należy mieć jednak na uwadze, że bez otrzymania konkretnych informacji o wymaganiach dotyczących strony, widełki te będą obejmować dość obszerny przedział kwotowy - od 1 do 4 tys złotych. Grafik nie jest w stanie przewidzieć, ile czasu będzie musiał poświęcić stworzeniu strony, dopóki nie otrzyma pełnych informacji o zleceniu, tzw. briefu. Brief to inaczej opis witryny, która ma zostać wykonana. Podstawowe informacje, dzięki którym grafik komputerowy będzie mógł podać przewidywaną cenę strony, to menu, ilość treści (w tym tekst, zdjęcia), wszelkie formularze i podstrony. Im więcej szczegółów otrzyma, tym dokładniej wyceni koszt swojej pracy.

Co należy wiedzieć o swojej stronie internetowej zanim zleci się grafikowi jej wykonanie:

  1. Czy ma zostać wykonana od podstaw?
  2. Jaka treść ma się na niej znaleźć?
  3. Czy mamy logo, które się na niej znajdzie?
  4. Czy mamy odpowiednie zdjęcia, które będzie można na niej umieścić?
  5. Czy podobają nam się inne strony internetowe? Jeśli tak, to jakie. Warto je pokazać grafikowi, który dopasuje projekt do gustu zleceniodawcy.

Zaufaj grafikowi komputerowemu

Dlaczego zlecamy naprawę samochodu w warsztacie lub idziemy do salonu kosmetycznego na zabiegi pielęgnujące? Przeważnie z dwóch powodów: sami nie potrafimy wymienić klocków hamulcowych lub przeprowadzić depilacji gorącym woskiem, albo wierzymy, że ktoś zrobi to za nas lepiej. W końcu ci ludzie - mechanik i kosmetyczka - przez wiele lat doskonalą swoje umiejętności, spędzają długie godziny na żmudnych szkoleniach i nabierają doświadczenia w swojej specjalizacji. Gdy umawiamy się na wizytę, dajemy w ten sposób do zrozumienia, że pokładamy w tych ludziach swoje zaufanie. Nie inaczej jest z pracą człowieka, który przesiedział przed monitorem setki godzin, przejrzał tysiące zdjęć, grafik, logo i stron internetowych. Dzięki nabytemu doświadczeniu grafik komputerowy zna aktualne trendy w projektowaniu, potrafi doradzić, których elementów można użyć, a które lepiej wykluczyć. Jemu również zależy na budowaniu solidnej i rozpoznawalnej własnej marki, więc klient powinien mu zaufać.

Ile trwa stworzenie strony internetowej?

Czas realizacji strony internetowej zależy od kilku czynników. Profesjonalny grafik komputerowy - taki, który przez cały czas reprezentuje fachowe podejście - będzie starał się jak najszybciej wykonać powierzone mu obowiązki. Nie wszystko zależy jednak tylko od niego. Ważna jest komunikacja z klientem - czas reakcji na maile/telefony, tempo otrzymywania materiałów na stronę, liczba nanoszonych poprawek. Dlatego tak istotne dla przebiegu współpracy jest wspomniane wcześniej, szczegółowe określenie swoich wymagań oraz dostarczanie materiałów na stronę.

Negocjowanie ceny strony

Grafik, któremu zleca się pracę to taki sam człowiek, jak sprzedawca czy urzędnik - musi opłacić rachunki, sprzęt, na którym pracuje, ma też rodzinę na utrzymaniu. Zachodząc do sklepu spożywczego, nie negocjujemy cen masła, jajek czy chleba. Takie ceny zostały ustalone i musimy to albo zaakceptować, albo szukać tańszego sklepu. "Taniej" nie zawsze jednak idzie w parze z "lepiej", co w przypadku internetu, gdzie liczy się jakość wykonania i bycie na czasie, ma kolosalne znaczenie. Tworzenie strony internetowej to również czasochłonny proces. Praca nad witryną obejmuje zazwyczaj długie godziny, a w chwili jej tworzenia grafik utrzymuje pełne skupienie na wykonywanej pracy, to również ma wpływ na końcową cenę.

Czy mogę dostać więcej niż jeden projekt?

Jak najbardziej. Każdy dodatkowy projekt oraz jego koszt są indywidualnie omawiane z klientem. Jeśli chcesz mieć większą pewność, że dany projekt trafi w Twój gust, przyślij odnośniki do stron, które Ci się podobają.

Wróć na górę